Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamagora.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 54

Uprawa rzepaku
Jak zapewnić plantacjom rzepaku optymalny start
Producenci rzepaku czekają na początek wiosny. Dopiero wtedy będzie można ocenić stan plantacji po zimie. Pewne wnioski można wyciągnąć już teraz. 
Czytaj całość...
Jaki będzie rzepak jesienią ..? Czy już teraz możemy zadbać o przyszłoroczny plon?
Wieloletnia praktyka rolnicza pokazuje, że od jesiennej kondycji rzepaku, zależy jaki będzie jego start na wiosnę i przyszłoroczny plon. Niestety, warunki występujące w kolejnych latach często bardzo różnią się od siebie i dlatego należy zawczasu zastanowić się, co zrobić, aby odpowiednio przygotować rzepak do zimy.
Czytaj całość...
Rzepak zagrożony
Jedną z najbardziej opłacalnych upraw w Polsce jest uprawa rzepaku ozimego. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt ekonomiczny należy z wielką starannością dbać o plantację i przeciwdziałać wszelkim potencjalnym zagrożeniom. Do największych należą choroby grzybowe.  Każdego roku obserwuje się kilkunastoprocentowe straty w plonie, które są spowodowane patogenami grzybowymi. Brak odpowiedniej ochrony skutkować może nawet 50 % zniżką plonu. Już jesienią należy podjąć działania mające na celu zniwelowanie możliwych strat powodowanych przez chorobotwórcze patogeny grzybowe. Podczas jesieni, zwłaszcza przy ciepłej i wilgotnej pogodzie rozwijają się najbardziej rozpowszechnione choroby: sucha zgnilizna zapustnych i czerń krzyżowych.
Czytaj całość...
Jak zminimalizować straty w plonie rzepaku przed i w trakcie zbioru?
Jednym z istotnych problemów w uprawie rzepaku (zarówno ozimego jak i jarego) jest nierównomierne jego dojrzewanie oraz pękanie łuszczyn, które jest przyczyną osypywania się ziarna przed zbiorem. Zjawisko to, występujące raz w większym, raz w mniejszym nasileniu (zależy to także od przebiegu warunków pogodowych i podatności odmian), przyczynia się do uzyskiwania niższych - o kilka, a nawet kilkanaście procent - plonów. Przy obecnych cenach ziarna rzepaku, które osiągają wysoki poziom – wartość surowca pnie się w notowaniach na giełdzie Matif, rośnie eksport do krajów UE, gdzie prężnie rozwija się produkcja biopaliw, straty spowodowane osypywaniem się nasion mogą stać się dla producentów wyjątkowo bolesne ekonomicznie.
Czytaj całość...
Hybrydy są lepsze!
Rzepak jest podstawową rośliną oleistą w strefie klimatu umiarkowanego. Uprawiany jest nie tylko dla celów konsumpcyjnych, ale także na potrzeby przemysłu chemicznego, kosmetycznego czy petrochemicznego /biopaliwa/. Duże znaczenie ma także śruta poekstrakcyjna i makuch, które stosowane są jako dodatek białkowy do pasz treściwych przeznaczonych dla bydła, trzody chlewnej i drobiu.
Czytaj całość...
Jesienna fungicydowa ochrona rzepaku
Rzepak ozimy jest jedną z najbardziej opłacalnych roślin uprawnych w Polsce, stanowi też bardzo dobry przedplon dla zbóż. Stał się w Polsce rośliną bardzo popularną, zainteresowanie jego uprawą wciąż rośnie. Powierzchnia zasiewów rzepaku od kilku lat wykazuje tendencję wzrostową. Wynika to głównie z rosnącego zapotrzebowania na nasiona, również w kontekście biopaliw.
Czytaj całość...
Mieszańce rzepaku: najlepszy wybór w aktualnej sytuacji klimatyczno-rynkowej
Rzepak jest podstawową rośliną oleistą w strefie klimatu umiarkowanego, w którym znajduje się Polska. W skali świata rzepak jako źródło oleju ustępuje tylko palmie oleistej oraz soi, pozostając jednak najważniejszą rośliną oleistą nie tylko dla celów konsumpcyjnych ale także dla wielu innych gałęzi przemysłu jak np. przemysł chemiczny, kosmetyczny czy petrochemiczny.
Czytaj całość...
Jeśli rzepak to jaka odmiana?
Rzepak jest jedną z najważniejszych upraw. O jej popularności decydują nie tylko względy ekonomiczne, ale także duża wartość przedplonowa, która poprawia strukturę gleby. Rzepak, posiadając bardzo silny system korzeniowy, którym głęboko spulchnia glebę, pobiera składniki pokarmowe z głębszych jej warstw i wbudowuje w swoje tkanki.
Czytaj całość...
Specjalistyczne zwalczanie fiołka polnego w rzepaku ozimym
Fiołek polny niełatwo się poddawał herbicydom w rzepaku ozimym-teraz znaleziono na niego sposób!
Czytaj całość...
Ochrona plonu nasion rzepaku przed i w trakcie zbioru
Nowoczesna uprawa rzepaku wymaga od producentów nowatorskich i efektywnych rozwiązań. Jednym z istotnych problemów w uprawie rzepaku zarówno ozimego, jak i jarego, jest nierównomierne jego dojrzewanie oraz pękanie łuszczyn, które jest przyczyną osypywania się ziarna przed zbiorem. Zjawisko to, występujące raz w większym, raz w mniejszym nasileniu (zależy to także od warunków pogodowych i podatności odmian), przyczynia się do uzyskiwania niższych - o kilka, a nawet kilkanaście procent - plonów. Straty spowodowane osypywaniem się nasion mogą stać się dla producentów wyjątkowo bolesne ekonomicznie. Częste zmiany pogody, silne wiatry, gwałtowne deszcze, mogą spowodować znaczne straty w plonie.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 14

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamadol.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 66


Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamasrodeksztywna.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 82

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamasrodekdol.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 90

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/stopka.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 136

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/stopkacss.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 144