Owijanie bel
Brytyjscy rolnicy stawiają na jakość w produkcji paszy zakiszanej w bele
W lipcu br. grupa polskich ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego w województwach: Podlaskim, Świętokrzyskim oraz Mazowieckim, wzięło udział w szkoleniu przeprowadzonym przez Instytut Biologii oraz Studiów Rolniczych (IBERS) Uniwersytetu Aberystwyth w Walii. Fundatorem szkoleń jest firma Dow Europe GmbH, producent żywicy polietylenowej DOWLEXTM używanej przez największych producentów folii do zakiszania pasz w bele. Celem szkolenia było zapoznanie lokalnych ekspertów z wynikami najnowocześniejszych badań nad produkcją pasz zakiszanych w bele, tak aby mogli oni przekazywać tę niezwykle cenną wiedzę polskim rolnikom.
Czytaj całość...
Współczynniki strawności i podsuszenia
Współczynniki strawności i podsuszenia, kluczem do jak najlepszych wyników w trudnym sezonie kiszonkowym
Czytaj całość...
Folia do kiszonki
Folia do kiszonki powinna spełniać trzy podstawowe warunki:  musi mieć dobre właściwości mechaniczne, dobrze przylegać (kleić się) i zawierać stabilizatory chroniące przed uszkodzeniem przez światło słoneczne – głównie promieniowanie ultrafioletowe. Niezbędna jest wysoka jakość folii, co wiąże się z naprężeniami występującymi podczas owijania, transportu i magazynowania; dzięki temu:
Czytaj całość...
Formowanie bel i owijanie zielonki
Prostym do osiągnięcia, a jednocześnie istotnym celem przy wytwarzaniu kiszonki w belach jest wytworzenie warunków beztlenowych w beli po owinięciu, które utrzymają się do spasania. Przyczyniają się do tego dwa czynniki: struktura i gęstość beli oraz skuteczność nieprzepuszczającej powietrza bariery.
Czytaj całość...
Eksperci ds. rolnictwa zalecają rozważenie nowego podejścia do zbiorów, mającego na celu poprawę...
Eksperci ds. rolnictwa zalecają rozważenie nowego podejścia do zbiorów, mającego na celu poprawę jakości kiszonek. Horgen Switzerland, 5 maja 2010 — Zdaniem ekspertów ds. rolnictwa, rolnicy powinni rozważyć większe wykorzystanie kiszonek w belach oraz naprzemienne zamykanie pól, aby wyprodukować w tym roku kiszonki najlepszej jakości.
Czytaj całość...