Uprawy hybryd
Jak wyprodukować wysokiej jakości rozsadę?
Wyprodukowanie zdrowej i silnej rozsady jest warunkiem uzyskania wysokich plonów. Rozsada słabej jakości po wysadzeniu do gruntu źle się przyjmuje, część roślin wypada. Dosadzanie rozsady nie jest korzystnym rozwiązaniem – powoduje nierównomierne plonowanie, zabieg jest kosztowny i pracochłonny. Celem i priorytetem każdego producenta warzyw powinno być uzyskanie rozsad bardzo wysokiej jakości, które gwarantują wysoki procent przyjęcia się roślin, a tym samym perspektywę osiągnięcia satysfakcjonującego plonu. Jak to uzyskać?
Czytaj całość...
Aktywatory  nowe możliwości wzrostu potencjału plonotwórczego
Od lat naukowcy na całym świecie poszukują metod podnoszenia jakości i wielkości plonów uzyskiwanych nie tylko za pomocą klasycznych metod ochrony roślin. Ich badania mają charakter wielokierunkowy i dotyczą zarówno nowych metod nawożenia, zabezpieczenia roślin przed wpływem niekorzystnych warunków zewnętrznych, jak również aktywowania w roślinie procesów odpowiedzialnych za kształtowanie parametrów jakościowych i wielkości plonów.  Wiele ośrodków naukowych dąży do stworzenia takich technologii, które dawałyby uprawom wszechstronną ochronę   przed potencjalnymi zagrożeniami. W efekcie, na światowych rynkach pojawiają się nowatorskie preparaty, które mają spełniać te różnorodne funkcje.
Czytaj całość...
Co zrobić, aby do odłogowanych gruntów otrzymać płatność uzupełniającą?
W moim gospodarstwie odłoguje część ziemi. Są to grunty V klasy, za które nie pobieram dopłat bezpośrednich. Co muszę zrobić, aby ubiegać się o płatność uzupełniającą do tych gruntów? Kiedy np. powinienem rozpocząć jakąś uprawę na tych gruntach i co posiać aby otrzymać takie dopłaty? Czy już wiadomo jakiej wysokości będą te dopłaty , bo może to nie będzie mi się opłacało?
Czytaj całość...
Struktura gleby
Celem uprawy gleby jest stworzenie najlepszych warunków do kiełkowania, wzrostu i plonowania roślin uprawnych. Odpowiednio uprawiana ziemia ma strukturę gruzełkowatą, która umożliwia właściwy rozwój korzeni i stwarza niezbędną przestrzeń dla organizmów żyjących w glebie.
Czytaj całość...
Mączniak prawdziwy zbóż i traw
Zboża w okresie całej wegetacji narażone są na atak różnych chorób grzybowych. W zależności od przebiegu pogody w danym roku jedne z nich występują w mniejszym, inne w większym nasileniu.
Czytaj całość...
Tuning roślin
Ostatnie lata to czas, w którym coraz powszechniejsza jest świadomość, że środki chemiczne stosowane w rolnictwie negatywnie oddziałują na środowisko naturalne oraz nie są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dlatego naukowcy na całym świecie poszukują alternatywnych metod ochrony roślin i podnoszenia jakości i wielkości uzyskiwanych plonów. Ich badania mają charakter wielokierunkowy i dotyczą zarówno nowych metod nawożenia, ochrony roślin przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych, jak też chorobami i szkodnikami. Wiele ośrodków naukowych dąży do stworzenia takich technologii, które dawałyby uprawom rolniczym wszechstronną ochronę i prewencję przed potencjalnymi zagrożeniami. W efekcie, na rynku środków do produkcji rolniczej pojawiają się preparaty, które mają spełniać te różnorodne funkcje. Niestety nie wszystkie dostępne na rynku innowacyjne produkty, wspomagające uzyskanie odpowiedniego plonu spełniają pokładane w nich nadzieje.
Czytaj całość...
Niebezpieczne niedobory manganu
Znaczenie makroelementów w rolnictwie jest szeroko dyskutowane i powszechnie uznaje się wagę utrzymywania odpowiedniego poziomu nawożenia azotem, fosforem czy potasem. Jednakże niezwykle istotne w uprawie roślin są także mikroelementy: żelazo, bor, mangan, cynk czy molibden. Odgrywają one ważną rolę w systemach enzymatycznych wielu procesów metabolicznych zachodzących w organizmie rośliny.
Czytaj całość...
Trzy proste kroki do udanego drugiego pokosu pod kiszonkę
Obecnie w Polsce, zarówno jak w innych krajach europejskich, rolnicy przygotowują się do drugiego pokosu zielonki na kiszonkę. Aby zapewnić wysoką jakość paszy przy minimalnych stratach w objętości, rolnicy powinni bezzwłocznie zająć się przygotowaniem pól I zasiewów pod drugi pokos.
Czytaj całość...
Chora gleba
Gleba o dużej zawartości części ilastych, próchnica poniżej 0,9%, kategoria średniociężka. Zawartość składników P , K, Mg powyżej poziomu dobrego, pH powyżej 6, a nawożenie nadal wysokie. Co roku, jednak widoczne objawy niedoboru składników pokarmowych na roślinach ! Wapnowanie co 5 lat w dawce 20 t/ha nawozu wapniowego. Słoma po rzepaku, kukurydzy i zbożach zostaje na polu. Co roku podorywka i płytka orka lub agregat przedsiewny (przed ozimymi) lub podorywka i orka głęboka, a na wiosnę agregat przedsiewny (przed jarymi). Mimo to, co roku, na wiosnę tworzą się zastoiska wody ! Orze się ciężko, pług często „wyskakuje” z ziemi. Po deszczach, na powierzchni pola tworzy się cienka, nieprzepuszczalna skorupa.
Czytaj całość...
Popowodziowe decyzje: ratować czy likwidować?
Majowa powódź zatopiła setki tysięcy hektarów pól uprawnych. Jeszcze większy areał upraw został podtopiony. Część pól nadal znajduje się pod wodą, z części woda już spływa, lecz dla rolników problem dopiero się zaczyna – będą zmuszeni podjąć decyzję dotyczącą ratowania bądź likwidacji uprawy, w którą zainwestowali duże nakłady – pole zostało przygotowane, rośliny zostały posiane, zastosowane zostały nawozy i pestycydy. Poniesione przez producentów koszty powinny się co najmniej zwrócić. Czy będzie to możliwe?
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 19