Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamagora.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 54

Niewłaściwe przechowywanie może spowodować pogorszenie jakości oraz obniżenie wartości odżywczych
Horgen, Szwajcaria – Wrzesień 2009 – Doradcy rolni zachęcają rolników do zwrócenia szczególnej uwagi na właściwe metody przechowywania bel z kiszonkami, tak aby utrzymać przygotowane kiszonki w jak najlepszej kondycji przez cały sezon zimowy. Właściwe obchodzenie się z belami oraz odpowiednie ich przechowywanie jest niezwykle istotne, by osiągnąć wymagane beztlenowe warunki w zakiszanych belach do momentu skarmiania oraz, aby zachować wysoką jakość odżywczą zakiszanej masy.
 
Gdy rolnicy owiną masę folią muszą mieć na uwadze możliwe uszkodzenia gotowych bel spowodowanych niewłaściwym obchodzeniem się z kiszonkami oraz ich transportem z pola do miejsca składowania, gdzie również należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie bezpiecznych warunków.

„Często widzi się rolników poświęcających dużo pracy i uwagi na produkcję kiszonki, a potem zaprzepaszczających cały swój wysiłek niedoceniając wagi właściwego przechowywania i obchodzenia się z kiszonkami” twierdzi Norbert Schulze, Menedżer ds. Marketingu Pasz Kiszonych w Dow Europe.

„Właściwe obchodzenie się z kiszonką oraz jej przechowywanie pozwala uniknąć przedziurawienia oraz zniszczeń szczelnej powłoki folii spowodowanych przez ptaki oraz szkodniki, co ostatecznie prowadzi do psucia się masy oraz powstania pleśni”, tłumaczy Shultze. „Stosowanie się do podstawowych zasad pozwoli rolnikom utrzymać wysoka jakość paszy oraz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w czasie otwierania kiszonki w zimie”.

Jak uniknąć uszkodzeń powodowanych przez niewłaściwe obchodzenie oraz transportowanie kiszonek

Nawet korzystanie z najlepszej jakości folii, nie uchroni kiszonki przed uszkodzeniami spowodowanymi nieprawidłowym obchodzeniem się z nimi. Rolnikom zaleca się, aby korzystać ze sprzętu, który jest specjalnie do tego przeznaczony. Widły wózka lub chwytaka powinny być gładkie i bez rdzy, aby zapobiec jakimkolwiek mechanicznym uszkodzeniom.
 „Z belami należy się obchodzić niezwykle ostrożnie i kontrolować czy nie nastąpiły żadne uszkodzenia natychmiast po owinięciu beli folią. W przypadku uszkodzenia powierzchni folii zaleca się natychmiastowe zaklejenie taśma klejącą.” tłumaczy Lidia Multan, doradca rolny Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Jak uniknąć uszkodzeń powodowanych przez zły wybór miejsca składowania

Najlepiej wybrać miejsce do składowania bel z dala od drzew oraz zbiorników wodnych – co najmniej 10 m od cieków wodnych zgodnie z lokalnymi dyrektywami ochrony środowiska – w miejscu zacienionym oraz osłoniętym od wiatru.

„Bele powinny być przechowywane na płaskiej, twardej powierzchni, z dala od ostrych kantów, które mogą przedziurawić folię” mówi Lidia Multan. „Zalecamy układanie bel o stosunkowo wilgotnej masie (<25% suchej masy) w jedną warstwę, podczas gdy te, z wyższa zawartością suchej masy (>35% SM) mogą być składowane w kilku, maksymalnie trzech, warstwach.”

Bele z zakiszana masa powinny być składowane w miejscu z jak najtrudniejszym dostępem dla ptaków, myszy a także zwierząt domowych, takich jak, koty, które mogę przedziurawić folię. „By zabezpieczyć bele przed tego typu uszkodzeniami, najlepiej jest osłonić stosy gęstą siatką i, jeśli zajdzie taka potrzeba, postawić odpowiednie ogrodzenie”, radzi Lidia Multan.

Rolnicy składujący bele na trawie powinni być świadomi także możliwości wystąpienia uszkodzeń kiszonki, spowodowanych przez szkodniki, takie jak siewnik rolowiec, ostrzega
dr Dave Davis ekspert ds. kiszonek w Instytucie Biologii, Ochrony Środowiska i Rolnictwa (IBERS): „Rolnicy powinni wiedzieć, że zakiszane bele przechowywane na trawie, zamiast na twardym podłożu, są bardziej zagrożone uszkodzeniami powodowanymi przez siewnika rolowca, który robi dziury w folii, niszcząc w ten sposób masę znajdującą się w środku. Siewnik rolowiec, larwa żuka, zwykle żyje na stałych pastwiskach. Uszkodzenia przez nie spowodowane są tradycyjnie kojarzone z okresem zbiorów na długo eksploatowanych pastwiskach”.

IBERS zaleca, by rolnicy kontrolowali stan bel w okresie zimowym, by ocenić możliwe szkody

spowodowane przez szkodniki wokół obrzeża, gdzie bela styka się z ziemią. Tego typu uszkodzenia nie powstają na obszarach utwardzonych, zatem jeżeli zostaną wykryte, warto rozważyć przeniesienie beli na utwardzoną powierzchnie, jeśli jest to możliwe.

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamadol.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 66


Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamasrodeksztywna.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 82

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamasrodekdol.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 90

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/stopka.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 136

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/stopkacss.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 144