Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamagora.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 54

IMiUZ: Oszczędzając na foli do kiszonek prasowanych w bele narażasz się na straty finansowe
Firma Dow zwraca się do polskich rolników, aby przekonać ich, żeby przestali oszczędzać na opakowaniach do kiszonek w celu uzyskiwania lepszych wyników długoterminowych.

Horgen, Szwajcaria – XX maj 2008 – opublikowane nowe niezależne badanie wykazuje, że polscy rolnicy mogą narażać się na straty paszy, przez stosowanie niedostatecznej liczby warstw opakowania kiszonek prasowanych w bele, co prowadzi do psucia się zbiorów i pogorszenia jakości paszy. Badanie przeprowadził Instytut Melioracji i Użytków Zielonych (IMUZ) w Falentach na zlecenie Dow Europe GmbH, producenta polietylenów DOWLEXTM używanej do produkcji folii opakowaniowej czołowych marek.

W badaniu dowiedziono, że stosowanie od czterech do sześciu warstw folii pozwala uzyskać pewniejszą barierę dla tlenu. Obniża to straty w suchej masie kiszonki powodowane przez drożdże i pleśnie, oraz istotną poprawę jakości i wartości odżywczej a także jednolitą kiszonkę przy podawaniu.

Obecnie wielu polskich rolników oszczędza na opakowaniu do kiszonek, aby obniżyć koszty bezpośrednie, nie zdając sobie sprawy, że w rzeczywistości ponoszą większe koszty w wymiarze długookresowym. Więcej warstw folii chroni paszę, co oznacza większy uzysk kiszonki i wartość odżywczą dla inwentarza żywego.

Dr Barbara Wróbel, kierownik projektu w IMUZ: "Stwierdziliśmy, że jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na jakość paszy jest liczba warstw zastosowanych do owinięcia bali kiszonek prasowanych. W Polsce stanowczo zalecamy teraz rolnikom, aby stosowali od czterech do sześciu warstw folii. Niemniej jednak w praktyce wielu rolników nie dostrzega długofalowych korzyści i kierują się natychmiastowymi oszczędnościami – często używając mniej niż czterech warstw.”         

W nowych badaniach IMUZ, porównano wpływ stosowania różnej liczby warstw folii na belach kiszonekowych , uwzględniając specyfikę polskich warunków. Wykazano, że więcej warstw folii zapewnia lepszą barierę chroniącą paszę kiszoną ograniczając przenikalność i psucie się pod wpływem dostępu powietrza. Wyniki wykazały, że zwiększenie liczby warstw folii z dwóch do sześciu może zmniejszyć psucie się paszy pod wpływem pleśni aż o 40%.
Badania przeprowadzone przez IMUZ wykazały zmniejszenie strat suchej masy przy zwiększaniu warstw owijającej folii. Zastosowanie czterech warstw wykazuje trzykrotnie mniejszą utratę suchej masy w porównaniu do dwóch warstw, a więc zachowane zostaje więcej paszy kiszonej. Zastosowanie sześciu warstw folii na beli powoduje aż dziesięciokrotne zmniejszenie spadku suchej masy. Zwiększenie liczby warstw miało również istotny wpływ na zwiększenie stężenia białka.

Niniejszy raport oparto na niedawnych publikacjach Institute of Grassland and Environmental Research (IGER) z Wielkiej Brytanii, powstałych w wyniku badań przeprowadzonych na zamówienie Dow Europe GmbH. Stwierdzono w nich, że zwiększenie warstw folii ze standardowych czterech do sześciu lub ośmiu znacznie ograniczyło psucie się pod wpływem dostępu powietrza, pozwalając uzyskać znaczne korzyści finansowe.

Naukowcy IGER analizujący wpływ warstw folii na różne składniki suchej masy:odkryli dodadtkowo, że  zawartość cukru resztkowego była znacznie wyższa po zastosowaniu większej liczby warstw folii. Jest to ważna informacja , bowiem w poprzednich pracach IGER wykazano, że wyższy poziom cukru poprawa pracę żwacza, przez co umożliwia lepszą przemianę białka z paszy w mięso i mleko. Takie sprawniejsze wykorzystanie białka w paszy kiszonej oznacza nie tylko większą produkcję, ale jest również korzystne dla środowiska, bowiem obniża wydalanie azotu.

Norbert Schulze, dyrektor ds. marketingu produktów kiszonkowych Dow Europe GmbH: "Wnioski z badań dostarczają istotnych spostrzeżeń dotyczących tego w jaki sposób można uzyskać większą wydajność produkcji kiszonek w Polsce, która – w ostatecznym rozrachunku – będzie bardziej dochodowa dla rolników i korzystniejsza dla inwentarza żywego. Mamy nadzieję, że badania te zachęcą polskich rolników do przyjęcia bardziej długoterminowej perspektywy przy produkcji kiszonek, tak aby inwestycje poniesione na początku oraz właściwa kultywacja pozwalały uzyskać odpowiednie zyski. Ograniczenie kosztów przez stosowanie mniejszej liczby warstw na tym etapie to pozorna oszczędność, która może podkopać wszystkie wcześniejsze wysiłki oraz narazić na szwank cały zbiór paszy kiszonej.”

Badania w 2007 r. przeprowadził Instytut Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach. Próbę przeprowadzono w warunkach polskich gospodarstw rolnych i polskiego klimatu.

Wykonano czterdzieści dużych beli eksperymentalnych (ok. 400 kg/belę), a do każdego zabiegu eksperymentalnego przeznaczono pięć beli. Po przewiezieniu na miejsce składowania bele owinięto folią za pomocą owijarki METAL-FACH Zp-237 2, 4, 6 i 8 warstwami folii plastikowej. Bele owinięto folią o szerokości 500 mm, zważono i przechowywano w jednej warstwie.

Kiszonki wykonano z trwałej runi łąkowej (pierwszego pokosu) złożonej w 87 % z traw (Poa pratensis, Alopecurus pratensis, Dactylis glomerata, Arrhenaterum etatius, Festuca pratensis, Elymus repens) i 13 % innych gatunków: roślin motylkowych (Trifolium repens: 2-4 %), chwastów i ziół (Taraxacum officinale, Achillea millefolium, Ranunculus repens, Rumex acetosa, Capsella bursa-pastoris). Pokosu dokonano po pełnym wykłoszeniu Dactylis glomerata.

Trawy skoszono 22 maja 2007 r. za pomocą kosiarki ze wstępną obróbka paszy, podsuszoszono przez 24 godziny w celu uzyskania 400-450 g podsuszonej masy na kg-1. Następnego dnia (23 maja 2007 r.) trawy przetrząśnięto i zbelowano przy użyciu prasy belującej Z-562. Przed owinięciem z wszystkich beli pobrano próbki do analizy chemicznej.

Po trzech tygodniach przechowywania każdą belę zbadano w celu stwierdzenia szczelności owinięcia foliowego. Każdą belę odpowietrzono i zarejestrowano w sekundach czas spadku ciśnienia z 350kPa do 250kPa i z 250kPa do 150 kPa.

W listopadzie (po 190 dniach zakiszania) bele otworzono. Przed otwarcie bele zważono. Bezpośrednio po odwinięciu foli, każdą belę zanalizowano pod względem pokrycia pleśnią wyrażonego w stosunku procentowym do całej powierzchni beli.

Z każdej beli pobrano próbki reprezentatywne świeżej kiszonki w celu oznaczenia: suchej masy (metodą piecową), pH, stężenia azotu amoniakalnego (metodą destylacji), kwasów organicznych (metodą enzymatyczną). Składniki odżywcze (białko ogólne, włókno surowe, popiół surowy i tłuszcz surowy) zanalizowano metodą spektroskopii w podczerwieni (NIRS). Obliczono stężenie NEL w kiszonkach.

Trwałość aerobową kiszonek zanalizowano przez monitorowanie zmian temperatur w próbkach umieszczonych w pojemnikach w warunkach aerobowych (temperatura otoczenia ok. 21 °C) przez 12 dni. Trwałość zmierzono w czasie niezbędnym do zwiększenie temperatury kiszonki o 1 °C powyżej temperatury otoczenia powietrza.

Dane dotyczące składu chemicznego kiszonki zanalizowano przy użyciu analizy dwukierunkowej wariancji w programie STATISTICA 6.

Pełne opracowanie znajduje się na stronie: www.dowsilage.com

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamadol.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 66


Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamasrodeksztywna.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 82

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/reklamasrodekdol.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 90

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/stopka.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 136

Warning: file_get_contents(http://i2.rolnicy.com/rolnictwo5/stopkacss.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /templates/waterandstone/index.php on line 144